Täna kogunenud turisminõukoja kohtumisel arutati turismi pika vaate visiooni, arutati sektori rahvusvahelise konkurentsivõime üle Eesti maksukeskkonnas, käsitleti turismi valdkonda mõjutavaid Euroopa Liidu regulatsioone ja nende rakendamist ning arutati, kuidas turismi valdkond panustab majandusplaani eesmärkide saavutamisse.
Majandusplaanist ja selle seostest turismivaldkonnaga andis ülevaate majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav. „Turism on ekspordi käivitaja. Kui Eestit puhkuse või konverentsi turistina külastanud ettevõtjad langetavad positiivse külalislahkuse kogemuse tulemusena otsuse tulla oma investeeringuga Eestisse, siis on see kõige otsesem mõju Eesti majandusele. Seega võib öelda, et majandusplaanis on ka oluline koht turismil,“ rõhutas majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav.
Turisminõukojas MKM-i antud ülevaatest selgus, et kui toitlustuse ja reisibüroode kasumlikkus on jõudnud koroonaeelsele tasemele või seda isegi ületanud, siis majutussektoril ei ole veel õnnestunud 2020. aasta kahjumit katta. Turismiteenuste osakaal kogu teenuste ekspordist oli 2023. aastal oluliselt madalam (16%) võrreldes 2019. aastaga (29%). Selle üheks peamistest põhjustest on telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste sektori ekspordi suur kasv.
Samuti tegid ettevõtjad turisminõukojas ettepaneku majutuse käibemaksu tõusu ärajätmiseks, kuna turg ei ole taastunud. Tehti ettepanek toitlustuse käibemaksumäära alla toomiseks, et ellu jääda ja areneda. Samuti arutati lühiajalise rendituru regulatsiooni üle ning jootraha maksustamist ainult tulumaksuga – kasvav trend on jootraha jätmine kaardimakse vahendusel.
Arutluse all oli ka turismi pika vaate 2035 protsess, mille üks eesmärke on juurutada mõtteviisi, mis lubab avatult uurida tuleviku suundumusi ja leida kompromisse. Esitleti ka Turismi kärajatel koondatud ideid, mille kohaselt peaks Eestist turismiriigina aastaks 2035 saama moodne ja mugav metsiku aiaga kodu.
Turisminõukoda on Eesti turismi osapooli esindav koda mis tegeleb turismi valdkonna strateegilise planeerimise, elluviimise seiramise ja turismipoliitika kujundamisega. Turisminõukoda juhib majandus- ja infotehnoloogiaminister ning liikmeteks on Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Kultuuriministeeriumi, Kliimaministeeriumi ning Haridus- ja teadusministeeriumi, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse, MTÜ Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu, MTÜ Eesti Spaaliidu, MTÜ Eesti Turismi- ja Reisifirmade Liidu, MTÜ Eesti Maaturismi, MTÜ Eesti Konverentsibüroo, Eesti külalislahkuse klastri, Tallinna linnavalitsuse, 7. Eesti turismisihtkoha, AS Tallinna Lennujaama, AS Tallinna Sadama ja Tallink Grupi esindajad.
Artikli autor: Riina Soobik MKMi meediasuhete nõunik, riina.soobik@mkm.ee
Täiendav info:
Külli Kraner MKM-i turismi valdkonnajuht, kylli.kraner@mkm.ee
Karmen Paju, Harju-, Rapla-, Läänemaa DMO juht, karmen@heak.ee
Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.