12.04.2024 Uudised

Turismi Kärajatel otsiti lahendusi välisturistide hulga taas kasvule pööramiseks

Täna toimunud turismi teemalisel arutelupäeval Turismi Kärajad kõneldi Eesti turismisektori tulevikuvisioonist, mis aitaks turismisektoril kohaneda kriisides muutunud majandusoludes. Arutelust said osa võtta kõik soovijad, kohal oli enam kui sada turismi valdkonna käekäigust huvitatud ettevõtjat ja riigisektori esindajat.

Avaettekande teinud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Sandra Särav ütles, et turism on Eesti visiitkaart ning see on panustanud teenuste ekspordiga ainsasse kasvanud valdkonda majanduses, samal ajal, kui tööstustoodangu turud on languses. Alates 2020. aastast on Eesti turismi olukord oluliselt muutunud – vähenenud on välisturistide arv, kuid positiivsena on samal ajal suurenenud nii siseturistide arv kui ka tulijate arv lähiriikidest, Lätist ja Poolast, mis seab ka sektorile uued väljakutsed majanduse kasvatamiseks. „Majandusplaanis on oluline koht ka turismil - eelkõige panus ekspordi kasvu ja välisühenduste tagamisse. Samavõrra on ka tähtis lisandväärtuse kasvatamine turismisektoris, nii äriturismi teenuste arendamise, digitaliseerimise ja uute tehnoloogiate rakendamise kui muutuste läbiviimisega ärimudelites,“ ütles Särav. 

Päeva juht tulevikeseire ekspert Johanna Vallistu ütles, et visiooniloome puhul on oluline on silmas pidada, et see peab kõnetama meie kultuuri ja väärtuseid nii, et me kõik selle nimel tegutseksime. „Seepärast loome visiooni koos turismivaldkonna asjaosalistega. Lisaks on äärmiselt tähtis visiooni loomisel silmas pidada tulevikeinimesi ja mõelda, kuidas nemad aastal 2035 tegutsevad - milline on väliskülastajate, turismiettevõtjate, kohalike elanike ja töötajate vaade? Mida nad räägivad, teevad, tunnevad, näevad.“ 

Töötubades toimunud aruteludel uuriti, mis on meie valikud - kas see on tugev majanduskeskus Tallinn, kuhu turist jõuab niikuinii ja muu Eesti saab olla autentsete kogemuste pakkuja - suitsusaun, loodusteraapia vms - kuhu Tallinnasse saabunud turist päevaks-paariks läheb. Või otsime kõrge kvaliteediga vähema arvulisi teenuseid üle Eesti. Või oleme põhjamaise kvaliteedi pakkuja, st Tallinnale lisaks suudavad kvaliteeti pakkuda teatud vähesed tegijad. Või on meie poliitiline otsus hoopis lasta meie visiitkaardil omasoodu areneda/hääbuda, või on see midagi muud. 

Kärajate päeva kokkuvõtvas paneelis jäi kõlama, et turismi valdkonna arendamiseks on vajalik koostöö nii ettevõtjate, omavalitsuste, kogukondade ja riigi vahel, arendama peaks transpordivõimalusi ning pakkuma piirkondlikke terviklahendusi, et lisaks vaatamisväärsustele oleks võimalik pakkuda ka eripärast toitlustust ja majutust. Samuti tunnistati vajadust suure konverentsikeskuse järgi, mis aitaks arendada äriturismi kaudu ka puhkuse turismi.

Järgmiseks on kavas koondada töötubades esitletud mõtted ühtseks visiooniks ning esitada see kinnitamiseks Turisminõukojale mais. Turism 2035 valdkonna arengudokument valmib aasta lõpuks.


Artikli autor: Riina Soobik MKMi meediasuhete nõunik, riina.soobik@mkm.ee
Täiendav info: Külli Kraner  MKM-i turismi valdkonnajuht, kylli.kraner@mkm.ee

Loe lisaks

SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus

Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee

Privaatsustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

${i18n('all_posts')}

Uudised

Uudiskiri