1.-3. detsembril toimus EAS turismiarenduskeskuse poolt korraldatud õppereis Rootsi. Õppereisi eesmärk oli tutvuda DMO (destination management organisation) toimimismudelitega. Arvestades, et üks sihtkoha haldamise edukamatest meetoditest on selle strateegiline juhtimine läbi turismisihtkoha arendus- ja turundusorganisatsioonide, oli programmis arvukalt kohtumisi mitmete Rootsi sihtkohtade esindajatega. Kuulati esitlusi, peeti sisukaid arutelusid ja külastati erinevaid turismiobjekte. Suurepäraseks näiteks omavahelisest koostööst võiks tuua Helsingborgi piirkonna, kus tehakse koostööd umbes 40nes erinevas valdkonnas – keskkond, infrastruktuur, ettevõtlus, kultuur, turvalisus jne. Sihtkoha arendamisest on kasu mitte ainult turismiettevõtjatele vaid ka piirkonna majanduslikule heaolule ja tööhõivele. Oluliseks peetakse elanike elukvaliteeti ja ettevõtete elujõudu.
Programmis olid kohtumised Skåne, Visit Sweden ja Helsingborgi turismijuhtidega, täiendavalt külastati mitmeid Lõuna-Rootsi piirkonna turismiettevõtteid:
Malmö Saluhall – gurmaanide paradiis ja toiduturg kõigile, kes armastavad kvaliteetset toorainet ja maitsvat toitu.
Wallåkra kivikeraamika vabrik – kohalikust savist valmistatud kivikeraamika, mille valmistusviis kannab edasi kohalikku tööstuspärandit ja väärtustab käsitööd.
Chocolatte šokolaadivabrik – ilmselt üks väiksemaid kogu maailmas, kuid piisavalt suur, et mahutada terve maailm šokolaadi.
Kullabergi viinamarjaistandus põhjamaises kliimas – veini tootmiseks kasutatakse ära veidi külmemat kliimat, millel on potentsiaali tervislike ja aromaatsete veinide valmistamiseks.
Kullabergsguiderna (Kullabergi teejuhid) – eesmärk on pakkuda seiklusi ja tutvustada loodust läbi kestliku turismi arendamise.
Õppereisil osales 20 turismivaldkonna asjatundjat. Koostööpiirkondadest olid esindatud Harju,- Rapla-, Läänemaa ja Tallinn, Lääne- ja Ida-Virumaa, Kesk-Eesti, Lõuna-Eesti, Pärnu ja saared. Kaasatud olid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja EAS turismiarenduskeskuse esindajad.
Osalejate hinnangul oli õppereis arendav ja inspireeriv ning toetas arusaamu, et turismi riiklik ja sihtkohtade piirkondlik koordineerimine toimub paralleelselt, moodustades koostöövõrgustiku, mille eestvedajateks on nii selleks määratud riigiasutused, kohalikud omavalitsused või nende volitatud organisatsioonid.
Lisainfo:
Karmen Paju
Harju-, Rapla-, Läänemaa ja Tallinna linna
sihtkohtade koostööprojekti juht
Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus
Sirge 2, 10618 Tallinn
Tel +372 506 3770
www.heak.ee
Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.