Lääne-Harju Koostöökogu taaselustas idee Loode-Eesti geopargist. Loode-Eestis asuvad erilised geoloogilised loodusmälestised (Neugrundi meteoriidikraater, bertšarahnud, Balti klint jm), mille väärtustamine ja sidumine piirkonna turismiga võib olla uueks väljundiks Loode-Eesti, kui sihtkoha turundamisel ja arendamisel. Loode-Eesti geopargi arendusstrateegiat aastani 2030 koostas Tallinna Ülikool ning läbi ELU õppeaine projekti „Loome Loode-Eestile loo“ olid kaasatud ka ülikooli tudengid. 2024 aasta Porikuu Festivali ( https://www.porikuu.ee/) raames kutsume teid Loode-Eesti geopargi hariduslikule õppesõidule ja - seminarile, mis toimub 11. oktoobril vahemikus 13.00-18.30, Vasalemma ja Määra paemurru karjääri ning Vasalemma Põhikooli aladel.
Mis on Loode-Eesti? See on piirkonnas Tallinnast Haapsaluni ja Porikuu festivali eesmärk on kutsuda piirkonna elanikke ja ka külalisi kaugemalt piirkonda avastama, seda ka väljaspool tavalist turismihooaega.
Õppepäeva kava:
13.00 koguneme Padise rahvamaja ees parklas. Liigume edasi tellitud bussiga.
13.15 hariduslik õppekäik Vasalemma karjääris – Helle Perens (Tunnustatud geoloog) ja Raino Piirsalu (Karjääride tootmisjuht) juhendamisel.
Nordkalk toodab Vasalemma karjääris erineva fraktsiooni ja kvaliteediga lubjakivitooteid, mida kasutatakse tehnoloogilistel ja ehituslikel eesmärkidel. Peamised tooted on lubjakivi ja lubjakivi pulber, mis leiavad rakendust ehituses ja keemiatööstuses. Karjääri rajas 1931. aastal parun Nikolai von Dehn, ning Nordkalk alustas seal tegevust 1996. aastal, pärast kaevandusõiguste omandamist.
14.45 sõit Vasalemma Põhikooli
15.00 hariduslik õppekäik Vasalemma Põhikoolis - Helle Perens (Tunnustatud geoloog) juhendamisel.
Vasalemma kujunes iseseisvaks mõisaks 1825. aastal, mil selle omanikuks sai Thomas von Ramm. 1886. aastal läks mõis Baggehufwudtide perekonnale, kelle valduses oli ka Saku ja Nõva mõis. Praegune neogooti stiilis mõisahoone ehitati aastatel 1890-1893 kohalikust paekivist, nn. Vasalemma marmorist. Mõis kuulus Baggehufwudtidele kuni 1916. aastani. Hiljem asusid mõisahoones aianduskool, Tallinna Õpetajate Seltsi puhkekodu ja alates 1922. aastast tegutseb seal kool.
15.45 sõit Määra Paemurru karjääri
16.00 hariduslik õppekäik Määra Paemurru karjääri aladel - Helle Perens (Tunnustatud geoloog) juhendamisel.
1989. aastal tehti Kivimurru talu maadel geoloogilisi uuringuid paekivi varude uurimiseks, eesmärgiga saada restaureerimiskivi. Ajalooliselt oli alal paekivi murtud ning säilinud olid kahe lubjaahju jäänused. 1995 alustati Padise kloostri restaureerimist, mille jaoks saadi 2000. aastal kaevandamisluba ja avati paemurd. Kivi kaevandati käsitsi, et säilitada selle kvaliteet, ning seda kasutati peamiselt Padise kloostri, aga ka teiste objektide, nagu Keila vasallilinnuse ja Väike-Pakri kabeli, restaureerimiseks. Aktiivne kivimurdmine lõppes 2019. aastal pärast Padise kloostri restaureerimist. 2021. aastal korrastati paemurd museaalseks objektiks, kus saab tutvustada vanu kivimurdmise ja lubjapõletamise tehnoloogiaid.
16.50 sõit Padise kloostri külastuskeskusesse
17.00 kohvilaud ja õppeseminar teemal “Loode-Eesti geopark” ja selle hariduslikud programmid
Ca 18.00- 18.30 õppeseminari lõpp
Osalejatele tutvustatakse Loode-Eesti geoloogilist mitmekesisust ja ehituses ning keemiatööstuses kasutatud lubja- ja paekiviliike, keskendudes Vasalemma ja Padise piirkonnale. Samuti harjutatakse kivimite liikide määramist.
Õppepäev on rahastatud LEADER-programmist ning on osalejatele tasuta.
Õppepäevale on eelkõige oodatud Loode-Eesti piirkonna loodusainete õpetajad, aga ootame ka külalisi, kes soovivad loodava Loode-Eesti geopargi tegemistes kaasa rääkida või infoväljas olla.
Osalejate arv on piiratud.
Et teaksime, kui palju on õppepäevale tulijaid, palun registreeri enda tulek hiljemalt 09. oktoobriks.2024
*Korraldaja jätab endale õiguse teha päevakavas muudatusi.
Ekskursiooni õppematerjal
Kaire Luuk esitlus 11.10.2024 "Näiteid geoparkide hariduslikest programmidest"
Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.