Käesolev ülevaade põhineb Statistikaameti andmetel ning kajastab Harju-, Rapla- ja Läänemaa majutusettevõtete turismistatistikat 2024. aasta esimese kümne kuu kohta. Tallinna kui eraldi turismisihtkoha (DMO) andmeid analüüs ei hõlma.
Üldised tulemused
2024.aasta jaanuarist oktoobrini registreeriti Harju-, Rapla- ja Läänemaa majutusettevõtetes kokku 422 512 ööbimist, mis märgib 3%-list kasvu võrreldes 2023. aasta sama perioodiga. Välisturistide ööbimiste arv kasvas 14% võrra, ulatudes 130 857 ööni, samas kui siseturistide 291 655 ööbimist püsis eelmise aastaga samal tasemel.
Võrreldes pandeemiaeelse 2019. aastaga pole turismimahud veel täielikult taastunud: välisturistide arv on endiselt 30% ja siseturistide arv 4% väiksem kui toona. Seda langust selgitab osaliselt Vene turistide märkimisväärne vähenemine piirkonnas.
Välisturgude lõikes domineerivad:
1. Soome (59 449 ööbimist, +7% võrreldes eelmise aastaga)
2. Läti (16 294 ööbimist, -2% võrreldes eelmise aastaga)
Kolme maakonna majutatute arv moodustas 7,9% ja ööbimiste arv 7,4% kogu Eesti näitajatest. Enamuse majutatud külalistest moodustasid siseturistid.
Ööbimiste arvu järgi olid kogu Eestis viis peamist välisturgu Soome, Läti, Saksamaa, Suurbritannia ja Leedu. Kolme vaadeldava maakonna (Harju-, Rapla- ja Läänemaa) suurimad välisturud olid veidi erinevad: Soome, Läti, Ukraina, Saksamaa ja Rootsi.
Maakondlik ülevaade
Harjumaa
Harjumaa on kolme maakonna võrdluses juhtpositsioonil. Siseturistide ööbimiste arv (153 265) on püsinud stabiilsena, samas kui välisturistide ööbimiste arv on kasvanud ligikaudu 9000 öö võrra. Eriti märkimisväärne on Soome turistide 10%-line kasv (35 012 ööbimist).
Läänemaa
Läänemaal registreeriti 111 540 siseturistide ööbimist. Kuigi ööbimiste koguarv vähenes veidi, suurenes ööbijate arv. Välisturistidest näitasid kasvutrendi:
- Soome turistid (+4%)
- Saksa ja Rootsi turistid (mõlemad ca 3000 ööbimist)
- Leedu turistid (alla 700 ööbimise)
Raplamaa
Raplamaa eristub tugeva siseturismi domineerimisega (~99% ööbimistest). Tähelepanuväärne on Läti turistide pikk keskmine viibimisaeg (4,48 ööd), mis on kolme maakonna võrdluses kõrgeim.
Kokkuvõte
2024. aasta esimese kümne kuu turismistatistika näitab mõõdukat kasvu, eriti välisturistide osas. Kuigi 2019. aasta tasemeni pole veel jõutud, on märgata positiivseid arenguid eelkõige Soome ja Saksa turgudel. Siseturism on püsinud stabiilsena, toetades piirkonna turismisektori järkjärgulist taastumist.
Kogu möödunud aasta statistika kokkuvõtted on kättesaadavad veebruaris 2025. Põhjalikum ülevaade statistikast on kättesaadav Visit Estonia veebilehel:
https://puhkaeestis.ee/et/traveltrade/turisminumbrid-ja-statistika
Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.