Kestlik turism on muutumas tavapäraseks

Kestlikkus, millest on räägitud aastakümneid, on saamas reisimisel üha tähtsamaks. Veel kümmekond aastat tagasi oli turismis peamiseks eesmärgiks külastajate arvu kiire kasv, kuid tänapäeva maailmas, kus valitsevad koroonajärgne taastumine ja kliimakriis, suunatakse aina enam tähelepanu rohepöördele. Üha rohkem reisijaid valib sihtkoha ja reisiviisi, millel on minimaalne keskkonnamõju, ning Eestiski on kestlikkus muutunud turismi oluliseks alustalaks.

 

On oluline mõista, et kestlikkus ei piirdu üksnes keskkonnaga. Kestlik turism hõlmab kolme peamist valdkonda: keskkonnahoidu, sotsiaalset heaolu ja majandusliku kasu õiglast jagamist. Inimene on selles kontekstis üha olulisem, ja arvestada tuleb nii külastajate kui ka kohalike elanike vajadustega. Kogukond on turismiettevõtjale oluline partner, ilma kelleta ei ole jätkusuutliku turismi arendamine võimalik.


Kuidas ettevõtjana kestlikkuse teel alustada?

Eestlased on oma eluviisilt üsna kestlikud, kuid tihti ei pruugi me seda endale teadvustada. Selleks, et hinnata, mida turismiettevõtjana juba hästi teeme ja mida saame parandada, on Visit Estonia meeskond välja töötanud turismiettevõtte kestliku tegutsemise sammuseadja. See eneseanalüüsi vorm pakub võimalust ettevõtjatele mõtestada oma tegevust keskkonna ja sotsiaalse vastutuse kontekstis ning seada endale eesmärke kestliku arengu suunas. https://www.puhkaeestis.ee/et/turismiprofessionaalile/tootearendus-ja-kvaliteet/kestlik-turismiteenus-kellele-ja-milleks


Taotle rohemärgist!

Kui tunned, et tahad oma ettevõttes kestlikkusega tõsisemalt tegeleda, on mõistlik tutvuda rohemärgistega. Eesti on juba aastaid osalenud ülemaailmses Green Key programmis. Seda märgist saavad taotleda majutus- ja toitlustusasutused, laagriplatsid ja kämpingud, konverentsikeskused ning atraktsioonid. Kui tunned teema vastu huvi, saad osaleda infopäeval ja koolitusel. Tänu riigitoele on 2024. a nii märgise taotlemine kui ka programmis osalemine ettevõtetele tasuta. https://www.puhkaeestis.ee/et/turismiprofessionaalile/tootearendus-ja-kvaliteet/greenkey


Kestlikkus on äri edu

Harju-, Rapla- ja Läänemaa piirkonnas asub kaks rahvusparki – Lahemaa ja Matsalu – mis on Euroopa kaitsealade Liidu Europarci kestliku turismi sertifikaadiga. Neis rahvusparkides tegutsevad ettevõtjad saavad taotleda Europarci kestliku turismi tunnistust ettevõtjale. https://kaitsealad.ee/et/looduskaitse-abc/kestlik-turism-kaitsealadel 

Lahemaal on lisaks ka ülemaailmse Green Destinationsi plaatinatase https://visitlahemaa.com/lahemaast/roheline-lahemaa/ 

Üha enam turismiettevõtjaid mõistab, et kestlikkus on nii vastutustundlik valik kui ka äri edu võti tulevikus. Keskkonnateadlikud ja sotsiaalselt vastutustundlikud ettevõtted võidavad reisijate südamed ning toovad kaasa positiivseid muutusi nii kogukonnas kui ka maailmas. Kestlik turism ei ole mitte lihtsalt moesõna, vaid ka teekond jätkusuutliku tuleviku poole, kus reisimine toob rõõmu ja kasu kõigile osapooltele. 

Loe lisaks: https://www.puhkaeestis.ee/et/turismiprofessionaalile/tootearendus/kestlik-turism


SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus

Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee

Privaatsustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.