Rannarootsi radade tuur omal käel reisijale on inspiratsiooniks. Täiendavalt aitab planeerimisel kaasa toidukohtade ja majutuse osas rannarootslaste eluolu tutvustav veebileht.
Rannarootsi radasid on võimalik pikendada mitmepäevaseks väljasõiduks ja ööbima jääda Haapsallu. Teisel päeval jätkata teekonda Vormsi saarele või veeta kultuurne päev kuurortlinna Haapsaluga tutvudes.
Suuremale seltskonnale ja eelbroneerides saab tuuri liita ka toitlustuse: kohvipaus Nõva leivakojas kaalikaleiva ja kardemonisaia degusteerimisega. Täiendavat kohvipausi saab nautida Rannarootsi muuseumis koos hooajalise kala degusteerimisega.
Grupiga reisijale soovitame tuuri läbida koos giidiga.
Meie võtmegiid: Mirje Tammaru mirje.tammaru@gmail.com tel +3725183036 (eesti ja inglise keeles)
Teekonda alusta Tallinna vanalinnas asuvast Rootsi-Mihkli kirikust. Tallinna vanalinnas asuv Rootsi-Mihkli kirik on sajandite jooksul olnud eestirootslastele tähtis usuline ja vaimne keskus. See on ka praegu põhjamaades olulise tähtsusega, sest kiriku kogudusest enamuse moodustavad rannarootsalased ja nende järeltulijad. Igal pühapäeval toimuvad kirikus rootsikeelsed jumalateenistused.
Keldrikorrusel asub muuseum, kus saad pilgu heita eestirootslaste kirikuvarale Rootsi-Mihkli ja Vormsi kirikutest.
Suvisel ajal võid piiluda kirikuhoovi nurga taha, kus soojal ajal võivad tervitades vastu joosta kanad!
Noarootsist suundu Haapsallu ja astu sisse Rannarootsi Muuseumi. Muuseumi seinal olev eestirootsi "neljapäevamemmede" poolt tikitud piltvaip koondab päeva jooksul kogetud info ja lood ilusaks terviklikuks jutustuseks rannarootslaste ajaloost. Jõudes muuseumi juurde ajal, mil see on suletud, heida pilk muuseumi välisseinal olevale vaiba koopiale.
Muuseumis saad teada ka sini-must-kollase lipu loo ning vahel üllatab külalisi Vormsi saarelt pärit Hiiu kandle heli.
92-ruutkilomeetrise pindalaga Vormsi on suuruselt Eesti neljas saar, mille nimi on tuletatud saksakeelsest nimest Worms või rootsikeelsest Ormsö’st, mõlema tähenduseks “ussisaar”. Vormsi sobib puhkusepaigaks puutumatu looduse ning rahu ja vaikuse otsijaile, samuti rannarootsi ajaloo huvilistele. Lisaks rannarootslastega seotud vaatamisväärsustele võta aega nautida ka Vormsi maastikukaitseala loodust ning matkaradu. Rumpo matkarada viib samanimelise poolsaare tippu, kust avaneb vaade mõlemale poole lahtedele ja on haruldaste samblike kasvuala. Hullo-Prästviigi matkarada viib kinnikasvava rannajärveni ning Hullo laht on lindude pesitsemis- ja peatuspaik. Vormsi lahed ja laiud on hinnatud linnuteadlaste ja -huviliste hulgas rahvusvaheliselt.
Vormsi saarele pääseb regulaarliinil sõitva praamiga Haapsalust Rohuküla sadamast. Saarel peatub praam Sviby sadamas. Praamile mahuvad ka autod, kuid võid üle minna ka jala või rattaga, saarel on võimalus rentida ka jalgrattaid.
Saar on külastatav ühepäevasena ning paljud söögikohad ning ööbimispaigad võtavad külalisi vastu vaid suvehooajal.
Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee
Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.
Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.
Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.
Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.