Teekonda alustame Tallinna vanalinnas asuvast Rootsi-Mihkli kirikust, mis tegutseb tänaseni nii kohalike rootslaste kui soomlaste kogukonna heaks. Kirikuõpetaja isiklikult võtab meid soojalt vastu ja räägib põnevaid lugusid nii kiriku ajaloost kui tänapäevast. Saame pilgu heita ka keldrikorrusel asuva Eestirootslaste kirikumuuseumi varandusele.


Kas teadsid, et kirikus toimuvad siiani igal pühapäeval rootsikeelsed jumalateenistused?

Suvisel ajal võid piiluda kirikuhoovis nurga taha, kus võivad sulle tervitades vastu joosta kanad! 

Tallinnast välja Noarootsi suunas teeme peatuse kohvipausiga Nõva Leivakojas, kus leivakoja perenaine võtab külalised vastu traditsioonilise rannarootsi retsepti baasil tehtud küpsetistega. Rannarootslaste toidukultuuri loo kõrvale pakutakse imemaitsvaid kaalikaleivakesi ja võrratut Riguldi kardemonisaia.

NB! Kohapeal värskelt küpsetatud leiba ja saia saab soovi korral ka kaasa osta.

Järgmisena peatume teekonnal Rooslepa kabeli juures ja seda ümbritseval surnuaial. Koht on läbinud aja jooksul palju muutusi ning vahepeal võssa kasvanud surnuaiast on tänaseks saanud rahuliku puhkepaik paljude Rootsi nimedega ristidega.
Rooslepa kabeli juures kuuled lugusid selle varanduse kadumisest kuni kuninga külaskäiguni. 
Heida pilk kabeli kellatorni tipus oleva tuulelipupoole, mis kujutab lahtise suuga vaala.
Täpselt keskpäeval saabudes võid kuulda imelist kellamängu!


Südamega valmistatud kahekäiguline lõunasöök ootab meid Pürksis Noarootsi Lokaalis.
Pearoaks pakutavale meremehe lihapallile on maitsemeelte ergutamiseks lisatud pisut vürtsi ja annus head huumorit.

Pererahva enda poolt serveeritud suurepärane maitseelamus on garanteeritud ning perenaiselt kuuled nende restorani kujunemisloost.

Peale lõunasööki peatume Österby sadamaalal, kust avaneb vaade Haapsalu siluetile. Peaaegu kiviga visata kaugusel asuva Haapsalu linnuseni jõudmiseks tuleb tegelikult 40 km mööda maanteed ringi sõita.  Üksikkülastajatel on suveperioodil võimalus ettetellimisel otsesõit teha kohaliku veetaksoga.
Hooajal võid sadamaalal kohata hulganisti kalamehi ning piiluda, millega meri täna on neid kostitanud. Haapsalu-Österby vahel toimub iga-aastane mõõduvõtt tugevamatele, kes üle lahe ujuvad. 
Talviti viib Österby sadamast Haapsallu jäätee, mida üksikkülastaja just täpselt sobiva ilma korral oma autoga saab ka ületada. 

Jätkame sõitu Noarootsis ja lähme vaatame sisse Noarootsi Püha Katariina kirikusse, mille ehitusaeg ulatub juba 13.-14. sajandisse. 
Noarootsit ja kirikut 1992.a külastanud Rootsi praeguse kuningas Carl XVI Gustafi külaskäiku meenutab allkirjaga kivi. Kirikut külastades saad pilgu heita ka tänaseks renoveeritud pastoraadi hoonele. 

Päeva lõpus suundume Haapsallu ja viimane külastuskoht on  Rannarootsi Muuseum.  Muuseumi seinal olev "Neljapäevamemmede" ja Rootsis eestirootslastest käsitöönaiste "Kultuurisillad" poolt tikitud piltvaip koondab kokku kogu päeva jooksul kuuldud lood läbi aastasadade.
Muuseumis saad teada ka sini-musta-kollase lipu loo ning vahel üllatab külalisi ka Vormsi saarelt pärit Hiiu kandle heli. 
Enne tagasiteele asumist naudime kosutavat kohvipausi hooajalise kalaampsu ja koogiga.

Päevapikkuse (9h) tuuri algus ja lõpp on Tallinnas ning teekonna kogupikkus on ca 250 km. Tuur sobib läbimiseks aastaringselt ning selle visuaal pakub erinevat kaunist vaadet ümbrusele igal aastaajal.

Tuur sisaldab:  
- kahekäigulist lõunasööki ja kahte kosutavat kohvipausi
- bussisõitu ja giidi kogu teekonnal 
- sissepääsud teekonnal olevatesse külastuskohtadesse

Sihtrühm: täiskasvanud, sooloturistid ja kaaslasega reisijad, grupi suurus 1-12 inimest, kultuurihuvilised reisijad Soomest, Rootsist ja Saksamaalt.

Teekond on ka üksikreisijale omal käel läbitav ning planeerimist toetab veebileht https://www.visithaapsalu.com/rannarootsi/

NB! Piirkonda jääb veel mitmeid muistsete rannarootslaste elupaikadena tuntuid kohti - saared: Naissaar (Nargen), Suur- ja Väike-Pakri (Stora Ragö ja Lilla Ragö), Osmussaar (Odensholm), Vormsi saar (Ormsö), Ruhnu (Runö) ja Hiiumaa (Dagö).
Saared on rikkaliku ajalooga ja avastamist väärt täiendaval tuuril.


Rannarootsi radadel:

  • kannab ja annab edasi kultuuriloolist pärandit
  • viib külalised pealinnast välja vähem käidud radadele
  • on külastatav aastaringselt ja seeläbi koormab vähem külastuskeskkonda
  • lõunasöögi ja kohvipausi menüüdes arvestatakse hooajalisust ja kasutatakse võimalusel kohalikku toorainet
  • külastaja panus on hõreda asustusega piirkonna ettevõtluse toetamine

Tule ja avasta Rannarootsi koos meiega!

SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus

Sirge 2, Tallinn 10618
info@heak.ee

Privaatsustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.